Zakaj vam nekdo drug lahko ponudi cenejši papir?
24.8.2021
Zagotovo ste se že kdaj znašli v dilemi, ko ste v rokah držali dve ponudbi za toaletni papir ali papirnate brisače. Ste se spraševali zakaj oz. kako je lahko ena ponudba dvakrat nižja od druge? Ne primerjajte hrušk in jabolk. Pripravili smo kratke napotke, na kaj morate biti pozorni pri primerjavi ponudb za toaletni papir in papirnate brisače.
1. Material
Velikokrat se v ponudbi papirja "skriva" mešanica materialov. Ponudba bo po vsej verjetnosti cenejša, če bo ponujena reciklaža namesto 100 % celuloze. Morda se vam bo zdelo, da primerjate dve enaki brisači, ker na ponudbi piše, da je papir bele barve, vendar to še zdaleč ne pomeni, da je narejen iz celuloze. Zakaj izbrati čisto celulozo? Zaradi boljše vpojnosti, višje stopnje higiene, nevtralnega vonja, večje mokre trdnosti ter na otip prijetnejšega občutka. Pomemben dejavnik je tudi sredstvo, ki se uporablja za beljenje papirja. Vsekakor papir ne sme biti beljen z elementarnim klorom, ki je škodljiv tako zdravju kot naravi.
2. Gramatura
Gramatura papirja je zelo pomembna, saj pomeni debelino papirja - koliko je papir tanek ali debel. Sama gramatura vpliva na:
- porabo papirja, saj za eno brisanje porabite več papirja, če je gramatura nizka,
- mokro trdnost papirja, kar pomeni, da lahko papir z mokrimi rokami brez težav izvlečete iz podajalnika
- mehkobo papirja, saj je pri nizki gramaturi papir navadno bolj trd, da se ga sploh lahko uporablja v podajalnikih z avtomatskih odrezom.
Gramatura je v tehničnih listih navedena v g/m2. Po naših izkušnjah je najboljše, če le-ta pri 1-slojnem papirju znaša nad 35 g/m2, pri 2-slojnem papirju pa 2x20 g/m2.
3. Navitje oz. pakiranje
Bodite pozorni, da primerjate enako navitje brisač na roli ali toaletnega papirja na rolici (v metrih) oz. da primerjate enako število brisač v kartonu. Pozorni morate biti tudi pri "fi-ju" oz. premeru tulca. Lahko se zgodi, da je tulec, na katerega je papir ovit, pri enem izdelku večji kot pri drugem in vizualno ustvarja občutek večje role. Pomagate si lahko tako, da izdelke stehtate.
4. Dimenzije
Pregledati morate vse ponudbe in ugotoviti, ali primerjate enake dimenzije papirjev. Pri rolicah papirja je merodajna širina rolice in navitje, prav tako pri brisačah v roli. Če primerjate zložen papir (brisačke za roke ali toaletni papir v lističih) pa bodite pozorni, poleg raztegnjene širine in dolžine posamezne zloženke, tudi na dimenzije zložene brisače. Dimenzije zložene brisače so pomembne, da brisačke stabilno stojijo v podajalniku. V nasprotnem primeru se poveča poraba, ker lahko uporabnik vzame več brisačk naenkrat.
5. Certifikati
Kvalitetnejši papirji imajo vse certifikate, kot so:
- znak za okolje Ecolabel (instrument zagotavljanja varstva okolja),
- znak za okolje Nordic Ecolabel (zmanjševanje okoljske obremenitve),
- znak za okolje Der Blaue Engel (standard za okolju prijazne izdelke in storitve),
- znak za okolje PEFC in FSC (podpirata trajnostno gospodarjenje z gozdovi),
- znak za higiensko ustreznost (stik z živili).
6. Pakiranje
Ne primerjajte kartona s kartonom, saj je pakiranje zelo različno - lahko se zgodi, da je v kartonu 4000 zloženk, lahko pa jih je tudi 7500, odvisno od proizvajalca in vrste papirja. Enako morate biti pozorni tudi pri toaletnem papirju in rolah (ali rolicah). Zaradi domače uporabe smo vajeni pakiranja 10 rolic na paket in cene paketov primerjamo med seboj. To še zdaleč ne pomeni, da je v enem paketu enaka količina papirja kot v drugem, saj je pomembno navitje, širina rolice, notranji premer kartonskega tulca, višina rolice ...
7. Kopije za sisteme
Če je ponujena originalna brisača za podajalni sistem, bo ponudba verjetno dražja kot pri ponaredkih. Vendar pozor! Pri originalnih brisačah je zagotovljeno pravilno delovanje sistema (če imate avtomatske podajalnike) ter konstantna kakovost materialov, ki se ne bodo spreminjali iz dobave v dobavo.
Preden sprejmete ponudbo, ki je na videz ugodnejša, zahtevajte vzorec in vztrajajte, da je dobavljen vedno enak izdelek.