Kuhinja
Za profesionalna čistila za čiščenje v kuhinji je pomembno, da so ustrezne kakovosti ter da se osebje ustrezno usposobi oziroma izobrazi za njihovo uporabo. V kolikor se čistila za profesionalno čiščenje ne uporabljajo pravilno, lahko pride do poškodb materiala ali neustreznosti čistoče po HACCP sistemu. V kuhinjah, kjer skrbijo za prehrano večjega števila ljudi, je brezhibna čistoča ključnega pomena.
Čistila za kuhinje ločimo po namenu, postopku, pakiranju ter blagovni znamki.
ČISTILA ZA KUHINJO GLEDE NA VRSTO UMAZANIJE
Čistila v kuhinji se prvotno izbirajo glede na namen oziroma vrsto umazanije, ki jo želimo čistiti.
Čiščenje maščob
- Pri izbiranju čistil za čiščenje maščob je pomembna jakost čistila, ki ga potrebujemo. Če čistimo pečice, žare, žar plošče, konvektomate ali cvrtnike moramo izbrati zelo močna čistila za zapečene maščobe.
- Za čiščenje maščob, ki niso zapečene, izberemo čistila z nizko jakostjo za vsakodnevno uporabo in čiščenje v kuhinji.
Čiščenje vodnega kamna
V kuhinjah se nabira veliko vodnega kamna - tako na površinah kot tudi v kuhinjskih napravah, kot so parniki, čajniki, kavomati. Pomembno je, da preberemo navodila naprave in za nasvet o uporabi čistila za vodni kamen povprašamo strokovnjake. V primeru, da bi uporabili neustrezno čistilo za vodni kamen ali bi le-to bilo premočno, lahko naprave pokvarimo oziroma trajno poškodujemo.
Pomivanje posode
Pri pomivanju posode imamo na voljo:
- Čistila za strojno pomivanje posode, ki se jih lahko dozira ročno ali strojno. Pri strojnem doziranju čistil moramo imeti ustrezne dozirnike, ki jim strokovnjaki ustrezno nastavljajo koncentracijo in programe. Več o dozirnih sistemih si lahko preberete tukaj: https://www.barjans.si/strani/dozirni-sistemi .
- Čistila za ročno pomivanje: poznamo čistila za navadno pomivanje posode, kjer sredstvo nanesete na gobico za pomivanje posode ter po običajnem postopu posodo umijete. Poznamo pa tudi čistila oziroma sredstva za namakanje posod, kjer sredstvo raztopimo v večji posodi vode ter posodo namočimo, da se lahko odstranijo zasušeni ostanki hrane ali škroba na posodi.
Nega površin
V profesionalnih kuhinjah je večina površin iz nerjavečega jekla. Le-to ima po navadi visoki sijaj, ki ga je težko vzdrževati. Potrebno ga je čistiti s primernimi čistili, da se površina ne poškoduje ter po čiščenju tudi ustrezno zaščititi. V ponudbi imamo kar nekaj sredstev za nego jekla, da le-to ohrani svojo prvotno obliko in sijaj.
Posebna čistila
Kavni avtomati, konvektomati, profesionalni hladilniki in zamrzovalniki so samo del opreme v profesionalnih kuhinjah, ki potrebujejo posebno nego in posebna čistila, saj se lahko zaradi nepravilne izbire čistilnih sredstev pokvarijo. Če potrebujete pomoč pri izbiri ustreznih čistil v vaši kuhinji, nas kontaktirajte - z veseljem vam bomo svetovali, na pomoč pa bo priskočila tudi naša ekipa sanitarnega inženiringa.