Dezinfekcija rok
Kako izbrati ustrezno in kakovostno dezinfekcijo za roke? Preberite, kaj je pri nakupu razkužila za kožo pomembno in kako boste za svoje potrebe izbrali najustreznejšega.
Pri izbiri dezinfekcije za roke je treba upoštevati 5 ključnih lastnosti:
1. Spekter delovanja
Določite, na kakšne mikroorganizme mora dezinfekcijsko sredstvo delovati. Idealna dezinfekcija za roke mora imeti zelo širok spekter delovanja, kar pomeni, da deluje na čimveč različnih vrst bakterij, virusov, gliv in kvasovk.
V aktualnih razmerah COVID epidemije želite zagotoviti, da je sredstvo učinkovito tudi proti koronavirusu. To pomeni, da mora sredstvo delovati na viruse z ovojnico, kar se običajno potrjuje s standardom EN 14476. Pri razkužilih na osnovi alkohola je pomemben tudi podatek o vsebnosti alkohola, ki ne sme biti manjša od 60 %.
2. Kontaktni čas
Za učinkovito razkuževanje morate upoštevati v navodilih predpisan kontaktni čas, ki vam pove, koliko časa sredstvo potrebuje, da uniči določene patogene mikroorganizme. To pomeni, da mora biti koža vsaj tako dolgo omočena z dezinfekcijskim sredstvom.
Zaradi visoke vsebnosti alkohola se lahko sredstvo posuši prehitro. V tem primeru morate z dodatnim nanosom zagotoviti, da je trajanje kontaktnega časa doseženo.
Za učinkovito in enostavno razkuževanje rok torej poiščite dezinfekcijsko sredstvo, ki za želeno delovanje potrebuje čim krajši kontaktni čas.
3. Varno in prijetno za uporabo
Nihče ne želi uporabljati izdelkov, ki so neprijetni ali celo nevarni. Nekatera dezinfekcijska sredstva so preagresivna za uporabo na koži. Posledica je, da se zaposleni in ostali uporabniki takšnega sredstva izogibajo, zatorej osnovni namen dezinfekcije ne more biti dosežen.
Dezinfekcija za roke pogosto izsušuje kožo, zato je pomembno, da sredstvo vsebuje tudi negovalne sestavine. Takim sestavinam rečejo tudi premaščevalci, ki so pomembni za nego in obnovo kože. Negativne učinke dezinfekcijskih sredstev na koži lahko sicer blažite tudi z uporabo kakovostne negovalne kreme.
Izbira sredstva, ki je prijetno in varno za uporabo, bo pozitivno vplivala na počutje zaposlenih oz. uporabnikov ter posredno zagotovila višjo raven higiene in varnosti v vašem okolju.
4. Pakiranje / embalaža
- Kartuše - nepredušno in higiensko zaprte kartuše so najvarnejši način uporabe dezinfekcije.
- Samostoječe dezinfekcije z možnostjo ponovnega polnjenja - ekonomsko najbolj ugodna rešitev za veliko porabo razkužil za roke.
- Večja embalaža - za ponovna polnjenja dozerjev oziroma milnikov in podajalnikov dezinfekcije
- Priročne prenosne embalaže - kot so mini polnjenja za torbe in avtomobile
5. Oblika razkužila
- tekočina - najbolj pogosta oblika, ki se pojavlja. Prednost tekočine je, da se lahko hitro nanese in se ne "svaljka" ter je zato primerna za večkratni ponovni nanos v dnevu. Pomanjkljivost razkužila v obliki tekočine pa je zagotovo kapljanje (po opremi, tleh) med uporabo.
- gel - vse bolj priljubljena oblika dezinfekcije za roke, saj ne kaplja in je zelo prijetna za uporabo. Pri večkratnem nanosu se zaradi premaščevalcev, ki sicer poskrbijo za nego kože, začne "svaljkati".
- pena - ne kaplja, prijetna za uporabo.